Wzrost wartości nieruchomości niesie korzyści nie tylko dla jej właściciela, ale także dla gminy na obszarze, której jest ona położona. W związku ze wzrostem jej wartości, gminy mogą nałożyć na jej właściciela obowiązek zapłaty tzw. opłaty adiacenckiej. Obowiązek ten może powstać m.in. w przypadku podziału nieruchomości. Warunki jej nałożenia oraz kwestie związanie z ustalaniem jej wysokości określają przepisy ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.
Szukając odpowiedzi na pytanie, czy w związku ze wzrostem wartości nieruchomości powinniśmy spodziewać się obowiązku zapłaty opłaty adiacenckiej, musimy mieć na uwadze trzy kwestie:
- przyczynę wzrostu wartości nieruchomości,
- obowiązywanie uchwały rady gminy dotyczącej opłaty adiacenckiej,
- wydanie przez organ wykonawczy gminy (wójt, burmistrz lub prezydent miasta) decyzji ustalającej wysokość opłaty.
Obowiązek uiszczenia opłaty adiacenckiej łączy się ze wzrostem wartości nieruchomości jedynie w trzech sytuacjach:
- budowy urządzeń infrastruktury technicznej z udziałem środków Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub ze źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi,
- scalenia i podziału nieruchomości,
- podziału nieruchomości.
Jednakże sam fakt, że nasza nieruchomość ma większą wartość na skutek jej podziału nie powoduje samoistnie powstania obowiązku uiszczenia opłaty. Drugą istotną kwestią jest bowiem istnienie uchwały rady gminy dotyczącej opłaty adiacenckiej (jej wysokości). Co istotne, uchwała ta musi obowiązywać w dniu, w którym decyzja zatwierdzająca podział nieruchomości stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale nieruchomości stało się prawomocne. W związku z tym, jeśli w ww. dniu uchwała już albo jeszcze nie obowiązuje, to właściciel nie może zostać obciążony obowiązkiem jej zapłaty.
Ale to nie wszystko. Wzrost wartości nieruchomości z jednej z trzech ww. przyczyn i obowiązywanie uchwały nie jest w dalszym ciągu równoznaczne z obowiązkiem uiszczenia opłaty. To, czy właściciel zostanie nią obciążony, zależy ostatecznie od wydania decyzji przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta). W terminie 3 lat od momentu, gdy decyzja stała się ostateczna albo orzeczenie stało się prawomocne, wójt (burmistrz albo prezydent miasta) może ustalić w drodze decyzji opłatę adiacencką. Dopiero wydana decyzja nakłada obowiązek jej uiszczenia.
Jak była mowa wyżej, wysokość stawki procentowej opłaty ustalana jest przez radę gminy w drodze uchwały. Ustalona uchwałą wysokość nie może przekraczać 30% różnicy wartości nieruchomości.
Należy pamiętać, że pobór opłaty adiacenckiej jest uzależniony od wzrostu wartości nieruchomości. Sam podział nieruchomości i istnienie uchwały rady gminy nie jest wystarczające do wydania decyzji ustalającej. Organy nie mają w tym zakresie dowolności oceny, czy wzrost nieruchomości nastąpił. Zgodnie z ustawą wzrost wartości musi być potwierdzony opinią rzeczoznawcy majątkowego. Do porównania bierze się pod uwagę stan nieruchomości na dzień wydania decyzji zatwierdzającej podział nieruchomości (jako stan nieruchomości przed podziałem) oraz stan nieruchomości na dzień, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna bądź orzeczenie o podziale stało się prawomocne (jako stan nieruchomości po podziale). Wartość nieruchomości zarówno przed, jak i po podziale określa się natomiast według cen na dzień, w którym decyzja stała się ostateczna (albo orzeczenie stało się prawomocne).
Zostaw komentarz