Jednym z etapów zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). Wśród danych, które należy wskazać we wniosku, jest adres do doręczeń oraz adres stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli przedsiębiorca takie miejsce posiada. O czym powinien pamiętać przedsiębiorca wskazując te dane oraz co może zrobić właściciel nieruchomości, jeśli ktoś wykorzysta jego adres przy rejestracji działalności bez jego zgody (i wiedzy)?
Przedsiębiorca jest zobowiązany posiadać tytuł prawny do każdej z nieruchomości, której adres jest wpisywany do CEIDG. Dotyczy to więc zarówno adresu wskazywanego jako adres do doręczeń, jak i adresu stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej. Ustawa nie ogranicza w żaden sposób kategorii tytułów prawnych, w związku z tym może być nim np. prawo własności, użytkowanie, najem, dzierżawa czy użyczenie.
Wraz z wnioskiem do CEIDG przedsiębiorca składa oświadczenie o posiadaniu tytułu prawnego do nieruchomości pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia. Wpis do CEIDG jest dokonywany wyłącznie w oparciu o złożone przez przedsiębiorcę dane i oświadczenie.
Brak konieczności udokumentowania posiadania tytułu prawnego na etapie składania wniosku, powoduje niestety, że niektórzy przedsiębiorcy wskazują we wniosku o wpis adres nieruchomości bez jakiejkolwiek zgody i wiedzy jej właściciela.
Co może zrobić właściciel nieruchomości, gdy już poweźmie wiadomość, że pod jego adresem ktoś zarejestrował działalność gospodarczą?
Właściciel (a także osoba posiadająca inny tytuł prawny do nieruchomości) może wystąpić do ministra właściwego do spraw gospodarki z wnioskiem o wezwanie przedsiębiorcy do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości lub dokonania zmiany wpisu w CEIDG w zakresie adresu. Na przedstawienie dowodu lub dokonanie zmiany wpisu przedsiębiorca ma 7 dni od dnia odebrania wezwania. Jeśli wspomniany termin upłynie bezskutecznie (przedsiębiorca nie podejmie żadnych z ww. działań) minister właściwy do spraw gospodarki wykreśli przedsiębiorcę z CEDIG w drodze decyzji administracyjnej.
Należy zauważyć, że aktualnie obowiązujące przepisy nie uzależniają wykreślenia z CEIDG od innych przesłanek, czy też od uznania organu. Nieprzedstawienie dowodu potwierdzającego posiadanie tytułu prawnego lub niedokonanie zmian wpisu w zakresie adresu wiązać będzie się zawsze z wykreśleniem przedsiębiorcy. Dodatkowo, mając na uwadze złożone oświadczenie przy składaniu wniosku o wpis do CEIDG, przedsiębiorca naraża się na odpowiedzialność karną za złożenie fałszywego oświadczenia.
Na zakończenie należy zauważyć, że minister właściwy do spraw gospodarki może podjąć omówione wyżej działania także z urzędu, jeśli poweźmie informacje o nieposiadaniu przez przedsiębiorcę tytułu prawnego do nieruchomości. Informacje te mogą pochodzić od innych organów, ale także od osób, które nie mają tytułu prawnego do nieruchomości. Osoby te nie mogą złożyć samodzielnie wniosku, ale mogą zawiadomić organ, który będzie zobowiązany podjąć dalsze działania z urzędu.
Kancelaria Radcy Prawnego Mateusz Kończal, tel. 665 422 303, e-mail: biuro@konczal-kancelaria.pl
Zostaw komentarz