Od stycznia 2021 roku weszły w życie długo wyczekiwane zmiany w prawie podatkowym dotyczące wynajmu mieszkań.
O problemach związanych z rozróżnieniem pomiędzy tzw. wynajmem prywatnym i prowadzonym w ramach działalności gospodarczej pisałem w jednym z wcześniejszych wpisów. Znajdziecie go pod tym linkiem: https://prawownieruchomosciach.pl/2019/07/04/ile-mieszkan-mozna-wynajmowac-w-ramach-tzw-wynajmu-prywatnego/ . Kryteria rozróżnienia wynajmu prywatnego i wynajmu w ramach działalności gospodarczej nie zostały jednoznacznie określone w żadnych przepisach, a ich ukształtowanie w ramach utartej praktyki było na tyle nieostre (niejednoznaczne), że dotychczas sprawiało wielu osobom istotne problemy. Ciężko było stwierdzić, czy w danej sytuacji wynajem można zakwalifikować jeszcze jako tzw. prywatny, czy już jako prowadzony w ramach działalności gospodarczej. Do każdego przypadku należało podchodzić indywidualnie, bo orzecznictwo sądowe także nie rozwiązywało tej kwestii i nie wypracowało w tym zakresie jednolitej linii orzeczniczej.
Dotychczas „fiskus” wskazywał, że jeżeli wynajem spełniał przesłanki uznania go za działalność gospodarczą (tzn. działalność miała charakter zarobkowy, prowadzona była we własnym mieniu w sposób zorganizowany i ciągły), to powinno się go rozliczać w ramach działalności gospodarczej. A zatem, wówczas w takiej sytuacji (przed nowelizacją) można było to robić jedynie na podstawie tzw. skali podatkowej lub w ramach liniowej stawki – 19%. Do tej pory z ryczałtu mogły korzystać tylko osoby fizycznie nieprowadzące działalności gospodarczej (tzw. wynajem prywatny).
Obecnie problem z ustalaniem kryteriów rozróżnienia wynajmu prywatnego i tego prowadzonego w ramach działalności może okazać się jednak zdecydowanie mniej istotny. A wszystko za sprawą nowelizacji przepisów podatkowych, a mianowicie ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wprowadzona nowela dopuściła możliwość rozliczania przychodów z wynajmu w ramach ryczałtu (w wysokości 8,5% przychodów do kwoty 100 000 zł oraz 12,5% przychodów od nadwyżki ponad kwotę 100 000 zł) także przez osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług wynajmu i obsługi nieruchomości własnych lub dzierżawionych (PKWiU 68.20.1).
Jaki skutek będzie nieść za sobą ta nowelizacja? Obecnie, po nowelizacji, która weszła w życie 1 stycznia 2021 r., osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą zdecydować się na rozliczanie przychodów z wynajmowania nieruchomości także w ramach ryczałtu. Konsekwencją powinno być to, że nie będzie dochodzić już do sporów między podatnikami a fiskusem (urzędami skarbowymi) w zakresie tego, czy wynajmowanie nieruchomości jest już działalnością gospodarczą, czy jeszcze wynajmem prywatnym. Fiskus nie będzie miał bowiem interesu, żeby te kwestie ustalać (podważać wynajem prywatny) skoro nie zmieni to wysokości podatku.
Czy rozwiązuje to w całości zaistniały problem? Niestety, nie. Cały czas nie ma definicji legalnej „wynajmu prywatnego”. Pewnym zagrożeniem jest to, że dotychczasowe spory od urzędów skarbowych (one już interesu nie będą mieć w ustalaniu czy najem jest prywatny, czy nie) może przejąć Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który będzie dochodził należnych składek od osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Jeżeli potrzebujesz pomocy prawnej skontaktuj się z Kancelarią – telefon: 665 422 303 lub e-mail: biuro@konczal-kancelaria.pl.
Zostaw komentarz