Od 1 stycznia 2019 r. obowiązywać będą zmiany w przepisach wprowadzone ustawą z dnia 9 listopada 2018r. o zmianie ustawy – Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Wspomniany akt prawny wprowadza m.in. istotną dla właścicieli (a także podmiotów legitymujących się innym prawem rzeczowym do nieruchomości) zmianę w ustawie o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.).
Wspomniana zmiana dotyczy wydawanej przez starostę, na podstawie art. 124b u.g.n., decyzji zobowiązującej do udostępnienia nieruchomości. Zobowiązanie może być nałożone na właściciela (lub użytkownika wieczystego lub inny podmiot, któremu przysługuje ograniczone prawo rzeczowe) nieruchomości, na której znajduje się (wskazane w art. 124b ust.1 u.g.n.) urządzenie infrastruktury technicznej nienależące do części składowych nieruchomości, będące składnikiem przedsiębiorstwa przesyłowego. Przekładając z języka ustawy, owymi urządzeniami infrastruktury technicznej są linie energetyczne, wodociągi czy gazociągi. Właściciel nieruchomości (a będąc precyzyjnym – osoba, której przysługuje prawo rzeczowe do nieruchomości) jest zobowiązany do udostępnienia jej podmiotom zobowiązanym do konserwacji, remontów, usuwania awarii oraz usuwania z gruntu tych urządzeń.
W przypadku braku takiej zgody starosta, z urzędu albo na wniosek podmiotu zobowiązanego do wykonania powyższych czynności (np. energetyków), wydaje decyzję zobowiązującą właściciela do udostępnienia nieruchomości. Od decyzji starosty stronom przysługuje odwołanie. Co do zasady, egzekwowanie wykonania decyzji może nastąpić dopiero w momencie, kiedy nie służy od niej odwołanie (nie zostało wniesione odwołanie w ustawowym terminie lub organ wydał decyzję w II instancji). Wyjątek wprowadza art. 108 kodeksu postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.). Zgodnie ze wspomnianym przepisem organ może nadać decyzji rygor natychmiastowej wykonalności (tj. będzie możliwość jej egzekwowania jeszcze w momencie, gdy nie upłynął bezskutecznie termin do wniesienia odwołania lub gdy nie zostało ono jeszcze rozpatrzone). Sytuacja taka może mieć miejsce, gdy jest to niezbędne:
- ze względu na ochronę zdrowia lub życia ludzkiego
- dla zabezpieczenia gospodarstwa narodowego przed ciężkimi stratami
- ze względu na inny interes społeczny
- ze względu na wyjątkowo ważny interes strony
Powyższe zmienia wskazana na wstępie ustawa z dnia 9 listopada 2018r. Od 1 stycznia decyzja zobowiązująca do udostępnienia nieruchomości będzie natychmiastowo wykonalna.
Zastrzeżenia do wprowadzenia tej zmiany miał Rzecznik Praw Obywatelskich. Jego zdaniem, wystarczającym dla zapewnienia sprawności wykonywanych prac przy urządzeniach przedsiębiorstw przesyłowych jest możliwość wprowadzenia przez organ rygoru natychmiastowej wykonalności na podstawie wspomnianego art. 108 k.p.a. Założenie jednak z góry nadawania każdej takiej decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności narusza zdaniem Rzecznika konstytucyjną zasadę ochrony prawa własności oraz innych praw majątkowych.
Mimo powyższych zastrzeżeń, zmiana została wprowadzona, a zatem wydanie przez starostę decyzji powoduje, że osoby mające przeprowadzić czynności określone w art. 124b u.g.n. będą mogły zgodnie z prawem od razu do nich przystąpić bez względu, czy od decyzji zostało wniesione odwołanie lub czy upłynął bezskutecznie termin do jego wniesienia.
Zostaw komentarz